Őszi munkák a kertben
A tavaszon kívül az ősz a másik olyan évszak, amikor a legtöbb munkánk van a kertben. Sőt, elmondhatjuk, hogy az ősz a legdolgosabb évszak, hiszen most kell előkészülnünk arra, hogy tavasszal pompázzon a kertünk. Lássuk, mik is a legfontosabb őszi munkáink:
- Falevelek összegyűjtése: Ez az egyik legtipikusabb és legtöbb időt igénybe vevő őszi munka. Az összegyűjtött falevelekből levélkomposztot készíthetünk.
- Komposztálás: Kiváló komposztot készíthetünk a kertben található növényekből, a lenyírt fűből, a gyümölcsök és a zöldségek tisztításakor keletkezett maradékokból. 1,5 m széles és 1,2 m magas halmokba rakjuk a komposztot, a zöld és az elszáradt növényi részek rétegzésével. Rendszeresen forgassuk meg a komposzthalmokat. Ha van már félérett komposztunk, terítsük szét a kert fái között és a virágágyásokba.
- Hagymás, egynyári és évelú növények, rózsák: Ültessük ki a kertbe vagy cserepekbe a tavasszal virágzó hagymásokat (pl.: tulipán, jácint, nárcisz, krókusz). A fagyérzékeny hagymásokat szedjük fel (pl.: kardvirág, amarillisz, kannavirág, dália) és tároljuk őket hűvös, száraz, fagymentes helyen. Az elszáradt egynyári virágokat is szedjük ki és rakjuk a komposztba. Az évelő növényeket vágjuk vissza. Ha még nem tettük meg, vigyük be a szobanövényeket és mediterrán dísznövényeket (pl.: leander) is. A rózsák tövét takarjuk be falevéllel vagy fenyőkéreggel.
- Gyep: Nyírjuk le a gyepünket és ha megviselte a szárazság, vagy túlzott igénybevételnek volt kitéve, jutassunk ki rá tápanyagot. Kora ősszel füvesíthetünk is, fűmagvetéssel vagy gyepszőnyeg lerakással.
- Kerti tavak: Szedjük ki a tóból a fagyérzékeny növényeket, és tisztítsuk ki. Ősz vége felé szereljük le a szivattyút, ha szükséges, végezzük el rajta a karbantartást és tároljuk tavaszig.
- Gyümölcsök, zöldségek: Takarítsuk be a megérett gyümölcsöket (alma, körte) és zöldségeket. Ültethetünk gyümölcsfákat és szamócát.
Az előzőekben felsorolt munkák elvégzésében kérje árajánlatunkat a hmkertek@gmail.com e-mail címen vagy a kapcsolat menüpontban található telefonszámainkon.
Tavaszi munkák a kertben
Beköszöntött a március, az első napsugarak már hívogatnak bennünket a szabadba. De lássuk csak, mik azok az első teendők, amiket feltétlenül el kell végeznünk a kertünkben:
- Metszés: Ilyenkor ajánlott metszeni a gyümölcsfákat (kivéve kajszibarack), díszfákat, a nyári és őszi virágzású cserjéket, félcserjéket, sövényeket. A rózsák és örökzöldek metszésével még várhatunk, mivel a kiszámíthatatlan kései fagyok kárt okozhatnak bennük. A metszés helyét sebkezelő szerrel érdemes kezelni. Az egyes növényeknél más és más metszési módot kell alkalmazni, ezért kérje inkább szakember segítségét.
- Növényvédelem: A metszési munkák után végezzük el a tavaszi lemosó permetezést, amelyet meteorógiai és növényvedelmi előrejelzésekre alapozva végzünk el. A tavaszi lemosó permetezés nem védi meg a növényeket egész tavasszal: ha áprilisban vagy májusban betegségek vagy kártevők jelennek meg, akkor megfelelő növényvédő szerrel újra permeteznünk kell.
- Gyep és pázsit rendbe rakása: A fű növekedése előtt célszerű gyepszellőztetést, gyeplazítást végezni. Ez kisebb területek esetén gereblyézéssel, nagyobb területek esetén pedig gyepszellőztető géppel történhet. A gyepszellőztetéssel meglazítjuk a talajt, így több levegőhöz fog jutni a gyepünk.
- Füvesítés: Tavasszal van itt az ideje a füvesítésnek, melynek három módja a fűmag vetés, a gyepszőnyeg leterítése és a hidrovetés. A felsoroltak közül a gyepszőnyegezés a legdrágább, bár azonnali eredményt hoz. A hidrovetés üzemi körülmények között használatos, míg a magánkertekben inkább a fűmag vetés a legoptimálisabb és egyben a legolcsóbb megoldás.
- Ültetés: Ilyenkor kezdhetjük el a hagymás növények ültetését és a veteményeskert kialakítását.
- Öntözőrendszerek vizsgálata: Átvizsgáljuk tavasszal az öntözőrendszereket is, és próbaöntözést végzünk.
- Tápanyag utánpótlás: Lássuk el növényeinket tápoldattal, műtrágyával vagy szerves trágyával.
A fenti munkák elvégzésében kérje személyre szabott árajánlatunkat a hmkertek@gmail.com e-mail címen vagy telefonos elérhetőségeinken.
Savanyú vagy lúgos a talajunk?
Sikeres növénytermesztésünk egyik alapja, hogy tudjuk, milyen kémhatású a talajunk.
A talaj pH-értéke a legegyszerűbben lakmusz papírral vagy indikátor növényekkel állapítható meg, de a kereskedelemben kapható, különböző árkategóriájú pH mérő műszerek segítségével is megmérhető.
A talaj kémhatása pH-érték alapján az alábbiak szerint alakul:
pH-érték talaj
< 4,5 erősen savanyú
4,5 - 5,5 savanyú
5,5 - 6,8 gyengén savanyú
6,8 - 7,2 közömbös
7,2 - 8,5 gyengén lúgos
8,5 - 9,0 lúgos
9,0 < erősen lúgos
A legtöbb növény a közömbös vagy gyengén savas illetve lúgos talajt kedveli, 5,5 és 8,5 pH között.
Egyes gyomnövények jelenléte is megmutathatja számunkra, hogy milyen kémhatású a talajunk. Pl.: a pitypang (Taraxacum officinale) és a tyúkhúr (Stellaria media) lúgos kémhatásra utalnak.
További kérdésével a hmkertek@gmail.com e-mail címen állunk rendelkezésére.